Domů > SEO > Tvorba URL adres

Tvorba URL adres

Kategorie:

Autor:

Datum publikace:

06.20.2021

Autor:

Datum publikace:

06.20.2021

URL adresy

Můžeme říct, že nám popisují místo stránky nebo dokumentu pro návštěvníky a vyhledávače.  Přátelské URL adresy z pohledu SEO faktorů jsou takové, které jsou vhodné jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače. Rozumně, chytře zvolená URL adresa je základem pro dobré SEO.

Pro vybrání nejlepších URL adres stránek existuje několik zásad: 

Měly by být dobře čitelné a lehce zapamatovatelné.
Dodržujte jednotnou strukturu URL.
Mějte je co nejkratší a nejvýstižnější. 

 

Osvědčený postup tvorby vhodné uRL struktury celého webu

Google říká, že – > „Struktura adres URL stránek by měla být co nejjednodušší. Zkuste svůj obsah uspořádat tak, aby byly adresy URL logicky uspořádány a maximálně srozumitelné lidem.“

To dává z logiky věci samozřejmě smysl, jak k tomu ale přistoupit? 

URL adresy přátelské k SEO by měly být: čitelné, lehce zapamatovatelné
měly by mít jednotnou strukturu
co nejkratší a nejvýstižnější

 

Příklad dobrého a špatného URL

Příklad dobré URL adresy: https://priklad.cz/struktura-url-adresy/

Příklad špatné URL adresy: https://priklad.cz/seo/struktura-vhodné-url-adresy-pro-vyhledavace/

Rozdíl doufám, že vidíte a sami byste se bez většího přemýšlení rozhodli pro dobrou a špatnou URL adresu stejně. 

 

Čitelné a lehce zapamatovatelné 

Váš potencionální zákazník nebo návštěvník vašeho internetového blogu by měl získat představu o obsahu, který se pod ním nachází, jen při pouhém pohledu na samotnou URL adresu. Samotný návštěvník také mnohem raději klikne na URL adresu, které rozumí, pokud je schopen si URL adresu přečíst rychle bez většího přemýšlení a umí si představit, co se pod ní za typ obsahu skrývá.

 

Klíčová slova v URL adrese

URL adresa by měla obsahovat hlavní nebo relativní klíčové slovo. Pomůžete tím vyhledávačům upřesnit, o jaký obsah se jedná. Návštěvník, který bude hledat právě klíčové slovo obsažené v URL adrese, na takovou stránku spíše klikne, protože má pocit, že je to přesně to, co hledá, a to vede ke zvýšení CTR, počtu prokliků na stránku.

Vyhněte se „stopslovům“ v URL 

Vyhněte se stopslovům  – znakům, slovům a gramatice, které nenesou žádný nebo jen malý lexikální význam, ve větě ale být musí. V běžné praxi tedy hovoříme především o předložkách a spojkách. Jsou to slova, která URL adrese nepřidávají žádnou hodnotu. Tato slova navíc URL adresu zbytečně prodlužují a dělají méně přehlednou, čitelnou a pro uživatele lehce zapamatovatelnou.

 

Vyhněte se parametrům a rozšířením

Parametrem se rozumí např.: www.priklad.cz/index.php?product=331

Rozšířením mám na mysli na konci URL .php, .html, .aspx 

Jak parametr, tak rozšíření jsou zcela zbytečné. Oba URL zbytečně prodlužují a uživateli ani prohlížeči o vaší stránce nepoví nic. URL se tak navíc stává méně čitelná pro uživatele, což může vést k menší pravděpodobnosti, že na ni klikne, což se odrazí také v CTR.

 

Nezahlcujte vaše URL adresy klíčovými slovy

Klíčové slovo nebo klíčová slova v URL adrese nesmí chybět, ale s mírou. Nesmíte URL přecpat klíčovými slovy, zhoršíte tím její čitelnost, možná dokonce samotná URL přestane dávat tak nějak smysl, co se pod ní skrývá. Takže do URL vkládat jedno hlavní klíčové slovo, případně druhé relativní klíčové slovo, které s hlavním souvisí, ne víc! 

 

Snažte se o krátké URL adresy

Návštěvníci i vyhledávače preferují krátké URL, tak jim vyhovte. Pokud bude adresa příliš dlouhá, návštěvník se v ní „ztratí“, přestane pro něj být čitelná, nezapamatuje si ji případně pro příště.

Nezapomeň ale, že vaším cílem jsou čitelné a logicky upořádané URL adresy. Tvorba krátkých URL adres je pouze technikou a není to váš prvotní cíl, kterého byste se měli držet. 

 

Musíte si zvolit jednotný způsob při vytváření nové URL adresy

Všechny URL adresy celého webu by měly mít jednotný tvar. 

Například https://priklad.cz/produkt/ anebo https://priklad.cz/produkt, tedy stanovit si hned na začátku a zcela jasně, zda chcete používat / (lomítko) na konci URL adresy, či nikoliv. Mít jasno v tom, jaké slova do URL adresy vložíte. Do URL adresy můžete vložit hl. klíčové slovo stránky anebo URL adresa = nadpis stránky.

https://blog.ewp.one/hlavni-klicove-slovo/

https://blog.ewp.one/nadpis-clanku-hlavni-klicove-slovo/

A vytvářet pak všechny URL adresy stejným principem na celém webu jednotně

 

Shrnutí URL adres

Měli byste si stanovit jasně, jakým a hlavně jednotným způsobem budete vytvářet URL adresy pro všechny podstránky celého webu. Dávejte si pozor, aby URL adresa neobsahovala zbytečně slova, která nemají žádný smysl. Pamatujte na to, že každá URL adresa by měla být v ideálním případě snadno zapamatovatelná pro návštěvníky a měla by obsahovat hlavní nebo relevantní klíčové slovo podstránky. URL adresa musí být srozumitelná a čitelná. 🙂 

0/5 (0 Reviews)
[dssb_sharing_buttons _builder_version=“4.9.1″ _module_preset=“default“][dssb_sharing_button share_text=“Sdílet na Facebook“ _builder_version=“4.9.1″ _module_preset=“default“][/dssb_sharing_button][dssb_sharing_button social_network=“twitter“ share_text=“Sdílet na Twitter“ _builder_version=“4.9.1″ _module_preset=“default“][/dssb_sharing_button][dssb_sharing_button social_network=“linkedin“ share_text=“Sdílet na LinkedIn“ _builder_version=“4.9.1″ _module_preset=“default“][/dssb_sharing_button][/dssb_sharing_buttons]

Nejnovější