Optimalizace PDF dokumentu

DOMŮ > SEO > Optimalizace PDF dokumentu

Úplně stejně jako můžete optimalizovat každou stránku, tak můžete optimalizovat i pdf soubor. 

Základní zásady optimalizace PDF dokumentu:

  • Zvolte vhodný název souboru.
  • Dejte si záležet na názvu a meta description.
  • Myslete na duplicitu, pomocí kanonických URL adres.

Google denně projde miliardy dokumentů, webových stránek, PDF souborů či obrázků. PDF soubory jsou běžným formátem pro e-booky, manuály nebo nějaké technické specifikace k produktům v e-shopech apod. A lidé tyto PDF soubory často zapomínají optimalizovat a to je škoda. PDF soubor má potenciál přitáhnout návštěvníky úplně stejně jako webová stránka. 

PDF soubory berou vyhledávače úplně stejně jako jakoukoli jinou stránku. PDF dokumenty by tedy měly být začleněny do struktury webu, měly by z nich vést odkazy na jiné stránky webu a také by měly vést odkazy z webu na PDF dokumenty. Tudíž PDF dokumenty podléhají úplně stejnému pravidlu prolinkování jako jakákoli jiná stránka.

Optimalizace PDF dokumentů je trochu jiná, než optimalizace webové stránky. I přesto se tady dají uplatnit některé obecné principy, jako například, že samotný text dokumentu by měl mít správnou hustotu klíčových slov.

Pokud se budeme bavit o optimalizaci PDF dokumentu, budeme mluvit zejména o: 

  • Názvu souboru.
  • Názvu dokumentu a jeho popisu.
  • Nadpisech.
  • Odkazech.

Jak všechny atributy v samotném PDF souboru použít?

Pokud používáte Windows, budete potřebovat program Acrobat Reader. Jděte do „Soubor“ -> „Vlastnosti“. V záložce „Popis“ musíte najít „Titul“ a „Předmět“. „Titul“ odpovídá názvu stránky (title) a „Předmět“ je popis stránky (meta description). 

V případě, že používáte operační systém macOS, stáhněte si program zdarma z App Storu – PDF Professional. Až budete mít program stažený, jděte do „File“ -> „Properties“, a mělo by vám vyskočit takové malé okno. V tomto okně vyplňte „Titul“ a „Předmět“ úplně stejně jako u Windows. A máte hotovo.

Autor

Matúš Ondruššek

Datum publikace

20. 6. 2021

Další příspěvky