Proč se lidé rozhodují pro podnikání

DOMŮ > Podnikání > Proč se lidé rozhodují pro podnikání

Podnikání – proč se pro něj rozhodnout?

Podnikání rozhodně není nejjednodušší cesta, na kterou se vydat, a přesto je tu spoustu lidí, kteří se pro něj rozhodli. A všechny spojuje jedna věc – touha dělat to, co je baví. Kromě toho je však důvodů, proč se věnovat vlastnímu byznysu mnoho, a pár pohledů si nastíníme v tomto článku.

Časová flexibilita

Jako podnikatelé jste bezpochyby pány vašeho času – nemusíte pracovat striktně v přesnou dobu. Sami můžete rozhodovat o tom, jak si naplánujete práci a volný čas. Díky tomu si tak můžete práci přizpůsobit vašim potřebám, a pracovat, kdy chcete.

Důležité je si ale uvědomit, že je potřeba si všechny úkoly dobře rozvrhnout a zorganizovat, a naplánovat si čas tak, abyste vše stihli splnit.

Nemáte nad sebou nadřízeného

Další výhodu mohou lidé spatřovat v tom, že nad nimi nikdo nestojí a nenutí je do práce. Lidskou přirozenou vlastností je totiž to, že pokud nás někdo do něčeho nutí, tím spíš se nám to nechce dělat.

V podnikání je to pravý opak – vy pracuje jen pro sebe. Většinou nikomu svou práci odevzdáváte a nikdo ji po vás nekontroluje. Je jen čistě na vás, abyste svou práci odvedli poctivě a kvalitně.

Jelikož jste to ale jen vy, kdo zodpovídá za vaši odvedenou práci, pak veškerá kritika padá na vaši hlavu. Proto musíte být opravdu pečliví a snažit se nedělat chyby.

Seberealizace a samostatnost

Dalším pozitivním aspektem je možnost seberealizace a samostatnosti. Můžete světu ukázat, co ve vás je, a zároveň jste to jen vy, kdo to všechno vybudoval. Pokud jste součástí nějakého zaměstnání, je většinou těžké prosadit si své názory. Pokud ale podnikáte, pak jakoukoli změnu či návrh můžete okamžitě realizovat a nikoho se nemusíte ptát.

Zároveň jste samostatní a můžete dělat věci tak, jak vy chcete. Důležité je ale nehrnout se do ničeho po hlavě, srovnat si myšlenky a předem si každý váš další krok promyslet.

Svoboda

Dalším faktorem, proč se lidé rozhodují pro podnikání, je určitě svoboda. Svoboda v myšlení, v realizaci vašich vizí a celkově ve vašem pracovním životě. Máte nepřeberné množství možností. Všechno je na vás a vy tak můžete sami rozhodovat o tom, na co chcete upřít vaši pozornost a kam chcete směřovat.

Jako podnikatelé se můžete neustále posouvat dál a učit se novým věcem. Podnikání a svoboda v něm totiž otevírají dveře tam, kde jste ještě před chvíli ani netušili, že nějaké dveře jsou.

Možnost ovlivnit okolní svět

Posledním, a bez pochyby nejzajímavějším aspektem podnikání, je příležitost ovlivnit svět kolem nás. Můžete takzvaně „vyrazit do světa“ a prorazit s novým nápadem či produktem a obohatit tak náš svět.

Kde by byl svět, kdyby nepřišel například Steve Jobs a nezaložil by značku Apple – nebo když půjdeme hlouběji – Thomas Alva Edison a nevynalezl by žárovku. Každý vizionář či vynálezce v historii byl něčím jedinečný, originální, a přemýšlel jinak než ostatní. Odlišil se od ostatních lidí a prosadil něco, co utváří život mladším generacím.

Vy se nemusíte přizpůsobit světu okolo vás – vy ho můžete změnit a přizpůsobit si ho k obrazu svému. Nejhorší je si myslet, že svět už je hotový takový, jaký je, aniž by si člověk uvědomil, že ho může změnit.

 

 

 

Autor

Jaroslava Potůčková

Datum publikace

18. 3. 2022

Další příspěvky