Vytvoření vlastního typu příspěvku a pole ve WordPressu

DOMŮ > Servis stránky > Vytvoření vlastního typu příspěvku a pole ve WordPressu

Vlastní typ příspěvku a vlastní pole ve WordPressu

Vlastní typ příspěvku

Díky vlastnímu typu příspěvku budete mít efektivnější přehled o datech ve WordPressu a budete mít více možností pro práci s nimi. Můžete si vytvořit i více různých typů příspěvků a vybudovat si tak vlastní interní systém. Vlastní typ příspěvku lze nakódovat do WordPressu buďto ručně, nebo ho lze do systému vložit pomocí pluginu PODS, který si ukážeme v dnešním návodu.

page1image33826992

Instalace pluginu PODS pro vytvoření vlastního typu příspěvku

Nejprve si naistalujeme plugin PODS. Po instalaci a aktivaci pluginu se vám ve vašem bočním menu objeví “Pods admin”. Na toto najeďte myší a klikněte na “Přidat nové”. První menu vám dá na výběr, jestli chcete vytvořit nový typ příspěvku („Create New“) nebo editovat ten stávající („Extend Existing“). My v tuhle chvíli dáme vytvořit nový právě prostřednictvím tlačítka na levé straně (“Create New”).

page2image34389200

Plugin PODS lze využít i pro tvorbu vlastního pole, ale ze zkušenosti doporučuji pro vytvoření vlastního pole využít plugin ACF, který si ukážeme záhy.

Pro vytvoření nového typu příspěvku ho musíme pojmenovat a vybrat si z možností, který typ příspěvku chceme vytvořit. Máme tyto možnosti:

  • „Custom Post Type“ – typ příspěvku se zobrazí v menu,
  • „Taxonomy“ – to je typ rubriky – je totiž možné vytvořit vlastní typ rubriky jak pro stávající příspěvky, tak i pro vlastní typ příspěvku,
  • „Settings Page“ – vytvoří se vlastní typ na úrovni nastavení WordPressu a je možné vložit ho do vzhledu, nastavení či přizpůsobení.

Poté vyplníme název jak v jednotném čísle („Singular Label“), tak i v množném („Plural Label“).

page2image34389648
Nastavení vlastního typu příspěvku defaultně

Pod možnostmi značky můžete nastavit překlad názvosloví pro daný typ příspěvku. V záložce „Admin UI“ najdete základní nastavení, které není třeba měnit, a umístění prvku v admin menu i s možností výběru ikony. Záložka „Connections“ obsahuje možnost, zda chceme s daným typem příspěvku sdílet kategorie. V „Advanced Options“ nalezneme další možnosti, jako je úprava přístupů pro určité uživatele podle rolí, ale především také položku „Supports“, ve které vybereme co vše chceme zobrazit při vytváření a editaci příspěvku (běžně nechávám jen název, aby to nebylo komplikované).

Kdybyby vás zajímaly podrobnější informace a další návody, naleznete je na tomto odkazu: https://pods.io

Vlastní typ pole

Vlastním typem pole je myšleno pole vyskytující se v příspěvcích a jejich vlastních typech. Vlastní pole můžete přiřadit k jakémukoli typu obsahu (např. stránky, příspěvky,…). Díky polím můžete rozšířit možnosti vašich stránek a organizovat si jejich obsah podle sebe. Vlastní pole je možné vkládat do příspěvků pomocí pluginu ACF, lze ho ale vložit i ručně pomocí kódování.

page1image33826432

Instalace pluginu ACF pro vytvoření vlastního pole

Nejprve si nainstalujeme plugin ACF. Po instalaci a aktivaci tohoto pluginu se nám ve spodní části objeví „Admin menu“. V záložce „Vlastní pole“ klikneme na „Přidat nové“. Pojmenujeme si skupinu polí a v záložce „Umístění“ vybereme, u kterých typů příspěvků se má dané pole zobrazovat. Pomocí tlačítka „Přidat pole“ můžeme začít vytvářet nová pole.

page3image34560016page3image34556768

page4image34344448

Následně se nám vytvoří výchozí pole textového typu, toto pole si pojmenujeme a zadáme do položky „Štítek pole“. Pod položku „Jméno pole“ zadáme název bez háčků a mezer. Dalším důležitým krokem je vybrat si typ pole. V záložce „Typ pole“ máme tyto možnosti:

  • „Text“ – to je klasický jednořádkový text,
  • „Textové pole“ – je pole pro text s více řádky,
  • „Heslo“, „URL“ nebo například „Číslo“ – to jsou další možnosti.

Pokud používáte nativní editor DIVI, tak si můžete v tvůrci motivů vytvořit šablonu pro vlastní typ příspěvku, kde si můžete zobrazit i jednotlivá vlastní pole pomocí textového pole a linku na vlastní pole.

Pokud by vás zajímal podrobnější návod, naleznete ho zde: https://www.advancedcustomfields.com

 

Za Webbo tým přejeme hodně štěstí při práci s WordPressem a při vytváření vlastních typů příspěvků a polí. V případě potřeby nás určitě neváhejte kontaktovat.

 

[wbcr_snippet id="8248"]
[wbcr_php_snippet id="8309"]

Autor

Webbo

Datum publikace

24. 6. 2022

Další příspěvky